STRONA GŁÓWNA - CZYM SĄ PULE PŁYNNOŚCI?

CZYM SĄ PULE PŁYNNOŚCI?

Termin ten odnosi się do zestawu tokenów lub aktywów cyfrowych, które są zamknięte w inteligentnym kontrakcie i zapewniają niezbędną płynność dla zdecentralizowanych giełd.

Płynność jest fundamentalną częścią zarówno kryptowalut, jak i rynków finansowych. Jest to sposób, w jaki aktywa są szybko i sprawnie zamieniane na gotówkę, unikając gwałtownych wahań cen.

Jeśli aktywo jest niepłynne, mija dużo czasu, zanim zamieni się w gotówkę.

Użytkownicy mogą również napotkać poślizg, który jest różnicą między ceną, po której użytkownik chciał sprzedać aktywa i ceną, po której aktywa zostały faktycznie sprzedane.

Pule płynności odgrywają dużą rolę w tworzeniu systemu płynnych finansów zdecentralizowanych (DeFi).

Wyobraź sobie, że czekasz na zamówienie w restauracji typu fast-food. Płynność jest porównywalna z posiadaniem dużej liczby kasjerów.

Ich posiadanie przyspieszy zamówienia i transakcje, dzięki czemu klienci będą zadowoleni. Z drugiej strony, brak płynności można porównać do posiadania jednej otwartej kasy z długą kolejką klientów.

Prowadzi to do wolniejszych zamówień i transakcji, powodując niezadowolenie klientów.

W tradycyjnych finansach płynność zapewniają nabywcy i sprzedawcy aktywów. Z kolei DeFi opiera się na pulach płynności.

Zdecentralizowana giełda (DEX) bez płynności jest odpowiednikiem fabryki bez wody. To nie działa. Pule płynności stanowią koło ratunkowe dla DEX.

Co to jest pula płynności?

Pula płynności to zestaw kryptowalut zamknięty w inteligentnym kontrakcie. Prowadzi do tworzenia płynności dla szybszych transakcji.

Głównym składnikiem puli płynności są automatyczni animatorzy rynku (AMM).

AMM jest protokołem, który wykorzystuje pule płynności, aby umożliwić aktywom cyfrowym automatyczny handel, a nie poprzez tradycyjny rynek kupujących i sprzedających.

Innymi słowy, użytkownicy platformy AMM dostarczają tokeny do puli płynności, a cena tokenów w puli jest określana przez matematyczną formułę samego AMM.

Pule płynności są również niezbędne dla lukratywnego farmingu i gier online.

Pule płynności mają na celu motywowanie użytkowników różnych platform kryptowalutowych, zwanych dostawcami płynności (LP).

Po pewnym czasie LP są nagradzani częścią opłat i zachęt odpowiadających ilości dostarczonej przez nich płynności, zwanych tokenami dostawcy płynności (LPT).

Tokeny LP mogą być następnie wykorzystane na różne sposoby w sieci DeFi.

SushiSwap (SUSHI) i Uniswap to popularne giełdy DeFi, które wykorzystują pule płynności w sieci Ethereum i zawierają tokeny ERC-20.

Z kolei PancakeSwap wykorzystuje tokeny BEP-20 w blockchainie BNB.

Jaki jest cel istnienia puli płynności?

W transakcji traderzy lub inwestorzy mogą spotkać się z różnicą pomiędzy ceną oczekiwaną a ceną wykonania. Zjawisko to jest powszechne zarówno na rynkach tradycyjnych, jak i kryptowalutowych.

Pula płynności ma na celu wyeliminowanie problemów związanych z niepłynnymi rynkami poprzez zapewnienie zachęt dla ich użytkowników oraz płynności w zamian za udział w prowizjach handlowych.

Transakcje z programami puli płynności, takimi jak Uniswap, nie wymagają dopasowania ceny oczekiwanej i ceny wykonania.

AMM zaprogramowane w celu skutecznego ułatwienia transakcji poprzez wypełnienie luki między kupującymi i sprzedającymi kryptowaluty sprawiają, że transakcje na rynkach DEX są proste i niezawodne.

Jakie są bodźce dla dostawców / darczyńców puli płynności?

Dostawca płynności ma kilka sposobów, aby zostać nagrodzonym za zapewnienie płynności za pomocą tokenów LP, w tym farming oparty na przychodach.

Dzięki temu dostawca płynności może uzyskać wysokie zyski przy nieco wyższym ryzyku, rozkładając swoje środki na pary handlowe i motywując pule z najwyższą prowizją handlową i wypłatami tokenów LP na innych platformach.

Jak działa pula płynności?

Jak wspomniano powyżej, typowa pula płynności motywuje i nagradza swoich użytkowników za umieszczanie w niej swoich cyfrowych aktywów.

Nagrody mogą być w postaci kryptowalut lub części prowizji handlowych z giełd, na których gromadzą swoje aktywa.

Oto przykład jak to działa — za pomocą SushiSwap trader inwestuje $20,000 w pulę płynności BTC-USDT.

Kroki będą następujące:

1. Przejdź do SushiSwap.
2. Znajdź pulę płynności BTC-USDT.
3. Wplać 50/50 BTC i USDT do puli płynności BTC-USDT. W tym przypadku należy zdeponować USDT o wartości 10 000 USD oraz BTC o wartości 10 000 USD.
4. Otrzymaj tokeny dostawcy płynności BTC-USDT.
5. Wpłać LPT do puli zakładów BTC-USDT.
6. Otrzymaj token SUSHI jako nagrodę po okresie blokady. Może to być określony czas, np. jeden tydzień lub trzy miesiące.
7. Para BTC-USDT, która została początkowo zdeponowana, otrzyma część prowizji pobieranych przez giełdy w tej puli płynności. Dodatkowo użytkownik będzie zarabiał tokeny SUSHI w zamian za stacking LPT.

Popularni dostawcy puli płynności

Wiele zdecentralizowanych platform wykorzystuje automatycznych animatorów rynku z puli płynności, umożliwiając obrót aktywami cyfrowymi w sposób automatyczny i bez zezwolenia.

W rzeczywistości istnieją popularne platformy, które koncentrują swoje działania na pulach płynności.

Platforma Uniswap umożliwia użytkownikom wymianę ETH na dowolny inny token ERC-20 bez konieczności korzystania ze scentralizowanej usługi.

Jest to giełda typu open-source, która pozwala każdemu klientowi na uruchomienie pary walutowej online za darmo.

Curve to zdecentralizowana pula płynności dla stablecoinów oparta na sieci Ethereum. Zapewnia zmniejszone poślizgi, ponieważ stablecoiny nie są zmienne.

Balancer jest zdecentralizowaną platformą, która zapewnia kilka opcji pulingu, takich jak prywatne i współdzielone pule płynności, i oferuje pewne korzyści swoim dostawcom płynności.

Zalety i wady puli płynności

Zalety:

– Ułatwienie handlu na DEX poprzez realizację transakcji po cenach rynkowych w czasie rzeczywistym.
– Umożliwienie ludziom zapewnienia płynności i zarabiania nagród, odsetek lub rocznych zwrotów procentowych z ich kryptowalut.
– Używanie publicznie dostępnych inteligentnych kontraktów, aby zapewnić przejrzystość informacji o audycie bezpieczeństwa.

Wady:

– Pula środków jest pod kontrolą małej grupy, co przeczy koncepcji decentralizacji.
– Ryzyko włamania z powodu słabych protokołów bezpieczeństwa, co może prowadzić do strat dla dostawców płynności.
– Ryzyko oszustwa, np. mat pulling i exit fraud.
– Narażenie na nieodwracalne straty. Ma to miejsce, gdy cena aktywów użytkownika zablokowanych w puli płynności zmienia się i tworzy niezrealizowaną stratę w porównaniu do sytuacji, gdyby klient po prostu trzymał aktywa w swoim portfelu.

Ocena post
FILARYKRYPTOWALUT.PL