STRONA GŁÓWNA - USD COIN (USDC) – CZYM JEST?

USD COIN (USDC) – CZYM JEST?

USDC to stablecoin zabezpieczony w USD ($), wyemitowany przez Circle i Coinbase w celu zwalczania wahań cen na bardzo zmiennym rynku kryptowalut. Sens jego działania opiera się na zapewnieniu parytetu cenowego z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1.

USDC nie jest oczywiście jedyną stabilną monetą dostępną na rynku. Kolejny stablecoin zabezpieczony aktywami (USD) o nazwie Tether (USDT) uruchomiła firma Tether Limited już w 2014 roku.

Kto stoi za USD Coin?

Bostońska giełda Circle i Coinbase stworzyły USD Coin (USDC) w 2018 roku w ramach konsorcjum Center.

Twierdzi się, że moneta USD ma wartość równą jednemu dolarowi amerykańskiemu, co oznacza, że na każdego dolara amerykańskiego w obiegu przypada jeden dolar amerykański w rezerwie.

Zasadniczo USD Coin to usługa, która tokenizuje dolara amerykańskiego i ułatwia jego wykorzystanie online i w publicznie dostępnych blockchainach.

W przeciwieństwie do większości kryptowalut, USD Coina nie można po prostu „dodrukować”.

USDC jest dostępny jako ERC-20, dzięki czemu jest kompatybilny ze wszystkimi innymi zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps) opartymi na Ethereum.

Jego zastosowanie nie ogranicza się jednak wyłącznie do sieci Ethereum. USD Coin jest kompatybilny z głównymi sieciami blockchain, w tym Solana, Stellar, Algorand, Flow i TRON.

Od momentu powstania USDC ugruntował się jako istotny element rynku stackablecoin z dużą płynnością i handlem na scentralizowanych i zdecentralizowanych giełdach na całym świecie.

Jak działa USDC?

Za każdym razem, gdy deponowany jest 1 USD, inteligentny kontrakt tworzy 1 USDC.

Komercyjni emitenci USDC muszą posiadać wszystkie licencje wymagane przez aktualne jurysdykcje.

Ponadto muszą zapewnić, że posiadają sprawdzone procesy przeciwdziałania praniu pieniędzy i spełniają wymogi Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Emitenci USDC muszą również utrzymywać rezerwy w stosunku 1:1 do liczby wyemitowanych tokenów i publikować miesięczne potwierdzenia rezerw z poświadczeniem przez wykwalifikowanych audytorów publicznych.

Aby stablecoin USDC mógł prawidłowo funkcjonować, strony odpowiedzialne za jego nadzorowanie muszą być godne zaufania i przejrzyste.

W związku z tym Circle zatrudnia Grant Thornton LLP, amerykańską firmę księgową, do przeprowadzenia audytu tych rachunków i oferowania regularnych aktualizacji poprzez comiesięczne poświadczenie rezerw wspierających USDC.

Monety są następnie nieodwołalnie spalane, gdy konsument chce wymienić USDC z powrotem na dolary. A środki z rezerw bazowych są zwracane do zewnętrznego banku klienta w celu utrzymania stałej podaży.

Jakie są unikalne cechy USDC?

USD Coin zachowuje tę samą wartość co dolar amerykański (przynajmniej w teorii), co zapewnia względną stabilność portfela.

Inne godne uwagi cechy monety USD:

– Natychmiastowe płatności globalne

USDC umożliwia osobom fizycznym i firmom przyjmowanie płatności za pomocą cyfrowych aktywów 24/7. Dzięki temu można przesyłać pieniądze przez granice międzynarodowe tak szybko, jak wysyłając SMS.

Kupowanie towarów i usług

Sklepy internetowe umożliwiają klientom zakup różnych towarów przy użyciu USDC. Na przykład, użytkownicy mogą kupić kompilacje rzadkich momentów koszykówki NFT za USDC na NBA Top Shot.

Błyskawiczne udzielanie kredytów i pożyczek

USDC można wykorzytstać do pożyczek bez interwencji strony trzeciej. Podobnie, możesz pożyczyć USDC natychmiast i zacząć korzystać ze środków w ciągu kilku sekund, zamiast czekać tygodniami na pożyczkę.

Jakie są wady i zalety monety USD?

USDC oferuje natychmiastowe płatności, zapewnia stabilną wartość i jest kontrolowany przez regulowaną firmę audytorską, co czyni go przejrzystą stabilną monetą.

Nie oferuje jednak możliwości aprecjacji cen, a inwestorzy mogą ponosić wysokie opłaty za transakcje i wypłaty podczas transakcji z USDC.

Jedną z kluczowych zalet USD Coin jest szybkość transakcji.

Zazwyczaj na wysłanie i otrzymanie USD trzeba czekać sporo czasu. Ponieważ banki i ich skomplikowane procedury spowalniają przetwarzanie transakcji. USDC z kolei pozwala na natychmiastowe rozliczenie i rozrachunek płatności.

Ponadto stablecoiny, takie jak USDC, chronią użytkowników przed zmiennością cen kryptowalut.

Ponieważ wiodące amerykańskie instytucje finansowe zapewniają, że rezerwy Circle są zawsze w 100% wspierane przez dolary amerykańskie lub krótkoterminowe bony skarbowe.

Ponadto istnieje wiele giełd aktywów cyfrowych, na których można kupić USDC. Wiele giełd kryptowalut umożliwia również wypłaty USDC za pośrednictwem różnych blockchainów.

Portfel kryptowalutowy może być również wykorzystywany do dokonywania szybkich płatności transgranicznych lub przelewów pieniężnych.

Podobnie, możliwe jest generowanie pasywnego dochodu poprzez pożyczanie USDC na platformach zdecentralizowanego finansowania (DeFi), takich jak Aave.

Niezależnie od korzyści wymienionych powyżej, USD Coin nie jest idealnym aktywem inwestycyjnym samym w sobie.

Ponadto niektóre giełdy pobierają wysoką opłatę za wypłaty USDC na zewnętrzny portfel. A opłaty transakcyjne mogą być wyższe niż zwykły przelew bankowy lub przelew PayPal dla mniejszych transakcji.

Ponadto, mimo że platformy DeFi oferują większe odsetki za każdy kredyt USDC, są one bardziej ryzykowne, o czym świadczą różne kryptowaluty.

Ocena post
FILARYKRYPTOWALUT.PL