STRONA GŁÓWNA - RANKING GIEŁD KRYPTOWALUT

RANKING GIEŁD KRYPTOWALUT

Giełdy kryptowalut to specjalne platformy, które pozwalają na inwestowanie w różnego rodzaju tokeny i waluty cyfrowe.

Ich główną funkcją jest zapewnienie zarejestrowanym użytkownikom możliwości kupna i sprzedaży aktywów cyfrowych, a także ich przechowywania.

Giełdy takie stanową alternatywę dla konieczności zawierania transakcji bezpośrednio z innymi właścicielami kryptowalut, a także niwelują potrzebę korzystania z kantorów online.

Platforma giełdowa tego typu powinna nie tylko posiadać bogatą ofertę, ale też zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z prowizjami czy swobodną realizacją wypłat środków.

RANKING GIEŁD KRYPTOWALUT – MARZEC 2024

1 MIEJSCE W RANKINGU GIEŁD KRYPTOWALUTOWYCH
Giełda kryptowalut Binance
OCENA: ⭐⭐⭐⭐⭐

GIEŁDA BINANCE

 • Binance – najlepsza giełda kryptowalut dla początkujących.
 • Platforma założona w 2017 roku.
 • Strona w języku polskim.
 • Dostępne waluty FIAT – PLN, EUR, GBP, AUD, BRL, NGN, RUB, TRY, UAH, ZAR.
 • Otwarcie i prowadzenie konta – 0 zł.
 • Konto na giełdzie wymaga weryfikacji tożsamości.
 • Liczba dostępnych kryptowalut – 400+.
 • Handel z dźwignią, pasywne zarabianie, staking.
 • Aplikacja mobilna.
 • Wpłaty – karta płatnicza / przelew / aplikacja ZEN.
 • Wypłaty – karta płatnicza / przelew / aplikacja ZEN.
 • Konto na giełdzie można otworzyć na tej stronie
2 MIEJSCE W RANKINGU GIEŁD KRYPTOWALUTOWYCH
Giełda kryptowalut Crypto.com
OCENA: ⭐⭐⭐⭐

GIEŁDA CRYPTO.COM

 • Jedna z czołowych giełd kryptowalut – założona w 2016 roku.
 • Strona w języku polskim.
 • Dostępne waluty FIAT – EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY.
 • Otwarcie i prowadzenie konta – 0 zł.
 • Konto na giełdzie wymaga weryfikacji tożsamości.
 • Liczba dostępnych kryptowalut – 230+.
 • Handel z dźwignią, pasywne zarabianie, staking.
 • Aplikacja mobilna.
 • Wpłaty – karta płatnicza / przelew.
 • Wypłaty – tylko w kryptowalutach.
 • Karta płatnicza Crypto.com – Visa Card.
3 MIEJSCE W RANKINGU GIEŁD KRYPTOWALUTOWYCH
OCENA: ⭐⭐⭐⭐

GIEŁDA COINBASE

 • Jedna z najstarszych giełd kryptowalut na świecie – założona w 2012 roku.
 • Strona w języku polskim.
 • Otwarcie i prowadzenie konta – 0 zł.
 • Konto na giełdzie wymaga weryfikacji tożsamości.
 • Liczba dostępnych kryptowalut – 240+.
 • Pasywne zarabianie, staking.
 • Aplikacja mobilna.
 • Wpłaty – karta płatnicza / przelew.
 • Wypłaty – przelew.
 • Konto na giełdzie można otworzyć na tej stronie

Czym są giełdy kryptowalut i jakie operacje można na nich wykonywać?

Giełda kryptowalutowa funkcjonuje tak naprawdę jako swego rodzaju pośrednik, które spełnia zadania zbliżone do brokerów i domów maklerskich na tradycyjnych rynkach.

Podmioty tego typu również oferują dostęp do informacji o poszczególnych aktywach, a także prezentują wolumeny obrotów, bieżące ceny czy najciekawsze oferty kupna i sprzedaży.

Wele giełd kryptowalutowych udostępnia też szereg przydatnych wskaźników i narzędzi, które ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych na podstawie analiz aktualnych kursów.

Kryptogiełdy posiadają również pewne cechy, które są specyficzne dla giełd klasycznych.

Transakcje przeprowadzane za ich pośrednictwem bazują na systemach informatycznych, a za egzekucję składanych zleceń odpowiada sama platforma.

Giełdy kryptowalutowe decydują również o rodzaju walorów włączanych do prowadzonego obrotu.

Podmioty takie mogą ponadto udostępniać zbiórki Initial Exchange Offering (IEO), przypominające standardowe Initial Coin Offering (ICO) i  realizowane za pośrednictwem platformy.

Niektóre giełdy dysponują własnymi systemami edukacyjnymi, pozwalającymi użytkownikom na poszerzenie wiedzy o inwestowaniu czy technologii blockchain. Takie podmioty ułatwiają nowym inwestorom wejście na rynek.

Niektóre giełdy kryptowalut mogą ponadto emitować własne tokeny, za pośrednictwem których użytkownicy zawierają transakcje z obniżoną prowizją.

Wyróżnić można też podmioty, które posiadają indywidualne stable coiny. Kryptowaluty tego typu charakteryzuje stały kurs, uzależniony od wartości konkretnej waluty fiat – np. amerykańskiego dolara.

Jak działają giełdy kryptowalut?

Każda giełda kryptowalut pozwala na składanie zleceń wyłącznie za pośrednictwem swojej własnej platformy inwestycyjnej.

Wynika to z faktu, że kryptowaluty nie posiadają postaci fizycznej i jako aktywa kryptograficzne występują tylko w świecie wirtualnym.

Nie mogą być magazynowane, a tym samym handel nimi możliwy jest jedynie drogą elektroniczną.

Aby użytkownik mógł korzystać z giełdy kryptowalutowej, musi przede wszystkim założyć konto w systemie.

Rejestracja na takiej platformie nie jest skomplikowana i przypomina proces, który występuje również w przypadku innych usług czy serwisów internetowych.

Większość giełd stosuje dodatkowe zabezpieczenia przy logowaniu do systemu, a także wypłatach środków czy wykonywaniu innych ważnych czynności.

Każda taka operacja musi być zwykle potwierdzona hasłem na e-mail, kodem SMS lub inną formą uwierzytelniania. Obecnie wiele giełd udostępnia możliwość aktywacji nawet kilku metod autoryzacji, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. 

Giełda kryptowalutowa sprawuje pełną kontrolę nad przechowywanymi aktywami.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele podmiotów godnych zaufania, jednak z reguły należy unikać długoterminowego powierzania im swoich środków.

W przeszłości zdarzały się przypadki giełd, które zamknęły działalność z dnia na dzień i uniemożliwiły użytkownikom zwrot wirtualnych aktywów. Obecnie praktycznie się to już nie zdarza, jednak ryzyko wciąż istnieje.

Z tego względu giełdy kryptowalut powinny być używane głownie jako platformy handlowe. Do przechowywania środków lepiej wykorzystać portfel desktopowy, sprzętowy lub mobilny.

Giełdy kryptowalut w większości prowadzą działalność o charakterze scentralizowanym i są zarządzane przez osoby, które zarabiają na oferowanych usługach czy pobieranych prowizjach transakcyjnych.

Nie podlegają one póki co żadnym kontrolom organizacji nadzorczych, a więc funkcjonują niezależnie od polityki skarbowej czy banków centralnych.

Czym można handlować na giełdzie kryptowalut?

Poszczególne giełdy kryptowalut indywidualnie opracowują i aktualizują swoje oferty, dlatego występują między nimi istotne różnice.

Niektóre udostępniają obsługę nawet kilkuset różnych walorów, podczas gdy inne ograniczają się do kilkunastu podstawowych coinów.

Obecnie wiele platform umożliwia swobodną zamianę kryptowalut na waluty fiat i odwrotnie, a także wymianę między samymi kryptowalutami.

Warto jednak pamiętać, że wciąż znaczna część giełd w ogólne nie oferuje walut fiducjarnych. Jeżeli dany podmiot nie umożliwia obsługi fiatów, transakcje zwykle da się zawierać z użyciem stable coinów. 

Poszczególne kryptowaluty mogą być notowane nawet na kilkudziesięciu lub kilkuset giełdach, jednak w każdej z nich są wyceniane indywidualnie.

Na cenę danego waloru wpływają różne czynniki, ze względu na odrębne systemy transakcyjne i własne tabele zleceń wybranych platform.

Zakup zawsze jednak wiążę się z otrzymaniem tego samego aktywa, które może być następnie swobodnie przesyłane na konkretny portfel lub inną giełdę. 

Co warto brać pod uwagę przy wyborze giełdy krytpowalutowej?

Przy wyborze giełdy kryptowalut warto zwrócić uwagę na kluczowe cechy poszczególnych ofert, które w największym stopniu wpływają na ich atrakcyjność dla użytkownika.

Do najważniejszych kwestii należy bezpieczeństwo danej platformy. Na ten czynnik wpływa przede wszystkim obecność odpowiednich zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych.

Poza funkcją kilkuetapowej weryfikacji i dodatkowej autoryzacji, warto zwrócić uwagę na dostępność funduszu gwarancyjnego i ubezpieczenie środków.

Nie bez znaczenia pozostaje też zabezpieczenie historii transakcji czy dostępność specjalnego programu, który premiuje użytkowników za zgłaszanie błędów w systemie bezpieczeństwa.

Giełda powinna ponadto przechowywać większość kryptowalut swoich klientów na portfelach zewnętrznych, umożliwiając zarazem wypłaty jedynie na adresy dodane do konta przez samego użytkownika.

Istotny wpływ na bezpieczeństwo może mieć czas istnienia platformy, a także jej otoczenie prawne.

Giełdy funkcjonujące od zaledwie kilku lub kilkunastu miesięcy są trudne w rzetelnej ocenie, ponieważ niełatwo sprawdzić ich wiarygodność.

Z reguły lepiej unikać podmiotów podlegających słabiej uregulowanym jurysdykcjom, takim jak Seszele czy Bahamy.

Za najbardziej bezpieczne uznaje się giełdy funkcjonujące zgodnie z przepisami krajów akceptujących kryptowaluty i przyjaźnie do nich nastawionych, w tym Malty, Singapuru, Szwajcariii czy Estonii.

Warto przy tym zwrócić uwagę na wszelkie incydenty, które były w przeszłości związane z naruszeniem bezpieczeństwa użytkowników.

Dotyczy to chociażby braku zwrotów środków, wielogodzinnej niedostępności platformy czy potwierdzonych ataków hakerskich.

Jakie parametry giełdy kryptowalutowej są najważniejsze?

Poza bezpieczeństwem, przy wyborze giełdy znaczenie mają również różne specyficzne parametry takich platform.

Istotną kwestią jest chociażby sama oferta. Inwestorzy często zainteresowani są tylko głównymi kryptowalutami, zwłaszcza na początku.

Wiele osób oczekuje jednak bogatszych możliwość inwestycyjnych. Największe giełdy na rynku udostępniają średnio kilkaset coinów i par walutowych, podczas gdy te mniejsze mają nawet kilkukrotnie uboższą ofertę.

Wiele podmiotów pozwala też na handel z dźwignią, jednak i w tym przypadku liczba instrumentów jest bardzo zróżnicowana.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sama funkcjonalność giełdy, która wpływa na jej jakość.

Dotyczy to chociażby dostępności specjalistycznych narzędzi inwestycyjnych, możliwości korzystania z aplikacji mobilnej czy obsługi walut fiat i stablecoinów.

Nie bez znaczenia pozostają też podstawowe funkcje platformy, takie jak dostępność różnych rodzajów zleceń czy systemu analizy technicznej.

Z punktu widzenia inwestora, bardzo ważne mogą się okazać również teoretycznie mniej istotne elementy.

Znaczenie pod tym względem ma przede wszystkim dostępność supportu, jakość obsługi klienta czy możliwość korzystania z polskojęzycznej wersji strony.

Warto zwrócić uwagę na oferowane metody komunikacji czy obecność systemu powiadomień o ważnych informacjach.

Od czego zależą prowizje i opłaty na giełdzie kryptowalut?

Koszty związane z użytkowaniem kryptogiełdy również są czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze.

Platformy pobierają opłaty zarówno w postaci prowizji transakcyjnych, jak i za realizację konkretnych usług. Np. wypłaty środków oraz ewentualnie ich wpłaty, jednak te drugie są zazwyczaj darmowe.

Największe koszty najczęściej związane są z prowizjami za handel kryptowalutami, a także stawkami dla transakcji z dźwignią.

Nieco mniej istotne będą wydatki na wypłatę środków, ponieważ takie operacje użytkownicy wykonują z mniejszą częstotliwością.

Maksymalna wysokość prowizji za transakcje na kryptowalutach sięga zwykle około 0,1 – 0,5% całkowitej wartości transakcji. 

Poszczególne giełdy różnicują jednak swoje stawki, na co wpływa wielkość obrotów osiąganych przez inwestorów.

Jeżeli użytkownik zawiera w ciągu miesiąca transakcje o wartości sięgającej nawet kilku milionów złotych, z reguły może liczyć na znacznie niższe opłaty.

Giełdy kryptowalut mogą też stosować odmienne stawki dla prowizji maker i prowizji taker.

Ta pierwsza dotyczy realizacji zlecenia kupna lub sprzedaży już uprzednio złożonego i zwykle będzie niższa. Ponieważ obejmuje zlecenia wspierające płynność handlu na platformie.

Druga natomiast jest pobierana w przypadku realizacji już istniejącej oferty od innego inwestora.

Z reguły bezpłatne będzie samo zarejestrowanie i prowadzenie konta na giełdzie, co pozostaje niemałą zaletą.

Użytkownik może dzięki temu swobodnie sprawdzić i przetestować kilka platform, a następnie zadecydować o wyborze tej spełniającej wszystkie wymagania.

Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto, sprawdź również – https://filarykryptowalut.pl/kryptowaluty-dla-poczatkujacych/

5/5 - 1 głosów
FILARYKRYPTOWALUT.PL