POLKADOT
Polkadot ma za zadanie łączyć prywatne i publiczne blockchainy, publiczne i bezpozwoleniowe sieci, wyrocznie i przyszłe technologie, które dopiero powstaną.
Projekt promuje Internet, w którym niezależne blockchainy mogą wymieniać informacje i transakcje bez zaufania poprzez łańcuch przekaźnikowy Polkadot.
Polkadot to żywa sieć, której głównymi filarami są zarządzanie i możliwość modernizacji.
Sieć posiada zaawansowany zestaw narzędzi do zarządzania i dostosowuje się do rosnących potrzeb bez ryzyka rozwoju sieci.
Co mogę zrobić z moim DOT?
DOT jest rodzimym tokenem sieci Polkadot.
DOT można wykorzystać do opłacania transakcji, zakładów, zarządzania, zakupu slotu parachain oraz do głosowania na zmiany w funkcjonowaniu ekosystemu.
W zależności od ilości zamrożonych DOT-ów można brać udział w aukcjach, nominować walidatory, głosować lub nawet stworzyć własną pulę nominacji.
DOT ma wartość użytkową w demokracji Polkadot.
DOT to wymóg tworzenia propozycji, zatwierdzania ich i głosowania nad nimi, gdy stają się referendami.
Umieszczenie 100 DOT lub 5% wnioskowanego finansowania jest warunkiem umieszczenia wniosku w skarbcu.
DOT może również umożliwić udział w programach takich jak program Thousand Validators.
Jak działa Polkadot?
Relay Chain
Relay Chain to serce ekosystemu, odpowiedzialne za ogólne bezpieczeństwo sieci, konsensus i kompatybilność między łańcuchami.
Jest to w zasadzie łańcuch, do którego dołączają inne sieci.
Relay Chain działa jako zunifikowana przestrzeń dla przyszłej interoperacyjności poszczególnych blockchainów Tier 1.
Parachainy
Są to suwerenne blockchainy, które mogą mieć własne tokeny i optymalizować swoją funkcjonalność dla konkretnych przypadków użycia.
Parachainy tworzą i oferują bloki do walidatorów Relay Chain, gdzie bloki są rygorystycznie sprawdzane pod kątem dostępności i ważności przed dodaniem do ostatecznego łańcucha.
Ponieważ Relay Chain zapewnia gwarancje bezpieczeństwa, kolatorzy — kompletne węzły tych parachainów — nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo i dlatego nie potrzebują solidnego systemu motywacyjnego.
W ten sposób cała sieć pozostaje świadoma mnogości odbywających się transakcji.
Mosty
Mosty zostały zaprojektowane specjalnie w celu zapewnienia interoperacyjności ekosystemu Polkadot z zewnętrznymi blockchainami takimi jak Bitcoin, Ethereum czy Tezos (i innymi).
Bridge blockchain pozwalają na współdziałanie dwóch suwerennych ekonomicznie i różnych technologicznie łańcuchów.
Aby współdziałać z łańcuchami, które chcą używać własnego procesu finalizacji (np. Bitcoin), Polkadot posiada parachainy pomostowe.
Zapewniają one dwukierunkową interoperacyjność, co oznacza, że transakcje mogą odbywać się pomiędzy różnymi parachainami.
Polkadot jest kompilowany do WebAssembly (Wasm), super wydajnego środowiska wirtualnego.
Wasm jest rozwijany przez największe firmy, w tym Google, Apple, Microsoft i Mozilla, które stworzyły duży ekosystem wsparcia dla standardu.
Środowisko runtime projektu jest rozwijane w Rust, C++ i Golang, dzięki czemu Polkadot jest dostępny dla szerokiego grona programistów.
Podsumowanie
W teorii jest wiele rzeczy, które mogą uczynić Polkadot atrakcyjnym dla deweloperów.
Jest to ekosystem zdolny zaspokoić potrzeby zarówno indywidualnych koderów, małych firm, jak i dużych korporacji.
Możliwość wdrożenia własnego blockchaina dla konkretnych potrzeb i jego bezproblemowej aktualizacji to nowa koncepcja, która może być cenna dla całej przestrzeni kryptowalutowej.
Cały projekt pozostaje jednak bardzo młodym ekosystemem.
Choć w przygotowaniu mogą być dziesiątki projektów, to minie jeszcze trochę czasu, zanim pojawią się pierwsze duże projekty.
Polkadot sprawia, że tworzenie i łączenie zdecentralizowanych aplikacji, usług i instytucji jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Umożliwiając innowatorom tworzenie lepszych rozwiązań i zaoferowanie społeczeństwu nowoczesnych usług.
Polkadot umożliwi stworzenie w pełni zdecentralizowanego Internetu, w którym to użytkownicy będą mieć rzeczywistą kontrolę.

Cześć, jestem Łukasz. Technologią Blockchain i kryptografią zainteresowałem się około 2015 roku.
Natomiast od 2022 roku dzielę się swoją wiedzą w tej tematyce na założonym blogu.
Mam nadzieję, że informacje zawarte na stronie pomogą szczególnie początkującym w świecie krypto.