STRONA GŁÓWNA - INWESTOWANIE W KRYPTOWALUTY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

INWESTOWANIE W KRYPTOWALUTY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Czy po tak trudnym roku jak 2022 powinniśmy jeszcze rozważyć inwestycje w kryptowaluty? Spróbujmy zastanowić się nad ogólną strategią inteligentnego inwestowania, która może zmniejszyć ryzyko i ograniczyć straty.

21 listopada – prawie rok po tym, jak Bitcoin ustanowił rekord wartości na poziomie 69 044 dolarów – osiągnął on swoje dno cenowe. Po tak burzliwym roku jak 2022, w jaki sposób inwestorzy kryptowalutowi powinni planować rok 2023?

Ryzyko makroekonomiczne

Inwestorzy powinni być świadomi ryzyka makroekonomicznego i systemowego wpływającego na branżę kryptowalutową.

Wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do kryzysu energetycznego spowodowanego sankcjami na Rosję jako eksportera paliw.

Reakcja polityki pieniężnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej na inflację nadal dezorientuje rynki.

Infekcja kryptowalutowa spowodowana ostatnimi bankructwami nadal powoduje zmienność rynku, a rosnąca presja regulacyjna i kapitulacja górników prawdopodobnie utrzyma się w nowym roku.

Ukraina, inflacja i rosnące stopy procentowe

Ekonomiczne konsekwencje tego, co dzieje się na Ukrainie, mają wpływ na całą gospodarkę światową.

Rosja jest jednym z największych źródeł energii na świecie, zwłaszcza dla Europy, a sankcje na rosyjską energię doprowadziły do kryzysu w kilku krajach europejskich, gdzie ceny gwałtownie rosną, a zapasy maleją.

Polityka zamykania gospodarki prowadzona przez rządy w odpowiedzi na pandemię COVID-19, której towarzyszył ogromny wzrost podaży pieniądza, doprowadziła do gwałtownego wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych, Europie i na całym świecie.

Banki centralne próbowały walczyć z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych, wywierając presję spadkową na rynki akcji i ceny kryptowalut w 2022 roku.

Ewentualna eskalacja konfliktu na Ukrainie w połączeniu z uparcie rosnącą inflacją i stopami procentowymi może sprawić inwestorom jeszcze większy ból w 2023 roku.

Infekcja kryptograficzna

Infekcja wywołana majowym krachem Terry wciąż prześladuje rynki kryptowalut. W wyniku upadku FTX w listopadzie Bitcoin uderzył w kolejne dno nowego cyklu. Zawirowania spowodowane tymi ważnymi wydarzeniami jeszcze nie opadły.

Wiele firm ogłosiło upadłość, a licząc na spłatę wierzycieli, może zlikwidować swoje aktywa kryptograficzne, co może wywołać nową sprzedaż na rynku kryptograficznym. Inwestorzy powinni o tym pamiętać, wchodząc w nowy rok.

Presja regulacyjna

Regulacje dotyczące kryptowalut powoli nabierają kształtu w USA. Dramatyczne wydarzenia z 2022 roku tylko zwiększyły prawdopodobieństwo, że odpowiednie ustawy zostaną uchwalone w 2023 roku.

Jasność regulacyjna może pomóc przestrzeni kryptowalutowej w dłuższej perspektywie, przyciągając kapitał instytucjonalny.

W krótkiej perspektywie mogą jednak być destrukcyjne dla scentralizowanych protokołów, stablecoinów i scentralizowanych giełd.

Jeśli popularny stablecoin taki jak Tether (USDT) lub USD Coin (USDC) znajdzie się pod kontrolą regulatorów, może to spowodować turbulencje na rynku.

Kapitulacja górników

Jeśli cena BTC będzie nadal spadać, presja na górników wzrośnie.

Wydobywanie Bitcoinów jest kapitałochłonnym biznesem, a spadające ceny sprawiają, że działalność górników będzie nie do utrzymania.

W rezultacie górnicy będą zmuszeni do sprzedaży Bitcoinów, aby pokryć koszty, co wywrze presję na spadek ceny BTC.

Kapitulacja górników jest cechą poprzednich rynków niedźwiedzia i może oznaczać dolny punkt fazy niedźwiedzia.

Oprócz tych zagrożeń, rynek kryptowalut zawsze przynosi pewne niespodzianki, takie jak Terra i FTX. Warto mieć to na uwadze myśląc o inwestowaniu.

Czarny łabędź na rynku krypto

Chłodna głowa pomaga w utrzymaniu rezerw gotówkowych na rynku niedźwiedzia. A te mogą się przydać gdy na rynku wydarzy się tzw. black swan event.

Takie wydarzenia mogą być świetnym powodem do zakupu wielu kryptowalut i NFT z dyskontem.

Inwestowanie w kryptowaluty Blue Chip, takie jak Bitcoin i Ether (ETH), to zdecydowanie mądry ruch.

Blockchainy warstwy 1 i warstwy 2

Kolejnym krokiem do inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa jest zbadanie blockchainów Tier 1 i Tier 2, z wyjątkiem Bitcoina i Ethereum.

Być może warto rozważyć blockchainy, które przetrwały co najmniej jeden rynek niedźwiedzia, a następnie przyjrzeć się nowym blockchainom, które wydają się obiecujące.

Niektóre Level 1, o których warto wspomnieć to Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT), Cardano (ADA) i Aptos (APT).

Niektóre Level 2 to Polygon (MATIC), Arbitrum (ARB) czy Immutable (IMX).

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej przestudiuj i zrozum plusy i minusy każdego projektu. Czytaj białe księgi, oceniaj roadmaps i śledź ich media społecznościowe.

Inwestowanie w blockchainy Tier 1 lub Tier 2 generalnie wiąże się z mniejszym ryzykiem.

Na przykład inwestowanie w Ethereum jest mniej ryzykowne niż wkład kapitału w opartą na Ethereum aplikację zdecentralizowanych finansów (DeFi), taką jak Uniswap (UNI).

Dzieje się tak, ponieważ Ethereum ma tysiące zdecentralizowanych aplikacji, a jego cena jest odporna na awarię pojedynczej aplikacji.

Jeśli jednak Uniswap zawiedzie, inwestorzy aplikacji stracą swoje pieniądze (jest to ogólny punkt dotyczący zarządzania ryzykiem, a nie krytyka Uniswap).

Wybierając blockchainy Tier 1 i Tier 2, mądrze jest mieć zapasową opcję inwestycyjną dla każdej głównej opcji.

Na przykład, jeśli ktoś jest optymistycznie nastawiony do Solany, może chcieć to poprzeć, inwestując mniejszą kwotę w tzw. „zabójcę Solany”, czyli Aptos.

Aptos jest dla Solana tym, czym Solana była dla Ethereum cykl wcześniej. Takie inwestycje w cień pomogą stworzyć solidny i zrównoważony portfel.

Podążaj za mądrymi pieniędzmi

Ta zasada nie zawsze się sprawdza, ale nie należy jej lekceważyć. Śledź wybory inwestycyjne funduszy venture capital, takich jak a16z, Sequoia Capital, Solana Ventures, Coinbase Ventures itp.

Nie zawsze dokonują trafnych wyborów, ale w ich portfelach można wypatrzyć kilku dobrych kandydatów do inwestycji.

Jednak inwestowanie w nowe nazwy, które są projektami na poziomie aplikacji, jest zwykle mądrzejsze już po tym, jak rynek kryptowalut osiągnął dno i odbił się w oczekiwaniu na kolejny zwyżkowy wzrost.

Nie ma tajnego sposobu na zarabianie milionów w przestrzeni kryptowalutowej.

Ogólne podejście powinno polegać na… kupowaniu tanio i sprzedawaniu wysoko. Tak więc rok 2023 to nie jest zły czas na rozpoczęcie, bo ceny rynkowe są teraz generalnie niskie.

Wartość większości projektów spadła o kilkadziesiąt procent od swoich ATH. Miejmy jednak na uwadze to, że część z nich może się już nigdy nie podnieść.

Pomimo cykli rynkowych i zmienności, kryptowaluty i NFT mają tendencję do bycia rynkami liniowymi, a solidna strategia inwestycyjna powinna pomóc w generowaniu pozytywnych zwrotów.

Może Cię również zainteresować – https://filarykryptowalut.pl/jak-inwestowac-w-kryptowaluty/

Ocena post