STRONA GŁÓWNA - ChatGPT – JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA RYNEK KRYPROWALUT?

ChatGPT – JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA RYNEK KRYPROWALUT?

Microsoft jest gotowy zainwestować nawet 10 mld dolarów w dewelopera chatbota ChatGPT, amerykańskie laboratorium sztucznej inteligencji OpenAI.

I od miesięcy negocjuje warunki transakcji — podały niedawno Bloomberg i Semafor, powołując się na własne źródła. Do założycieli OpenAI należy Elon Musk. Microsoft zainwestował wcześniej w OpenAI 1 mld dolarów.

A docelowo zamierza nabyć 49% udziałów w firmie, aby zintegrować jej technologię z własną wyszukiwarką Bing, pakietem Office i infrastrukturą chmurową Azure.

ChatGPT to chatbot wyszkolony na ogromnym zbiorze danych. Który może generować tekst z niemal każdego pola lub kodu programu w różnych językach.

W przeciwieństwie do wielu odpowiedników uwzględnia kontekst rozmowy. Dzięki czemu może prowadzić dialog, sprawiając przekonujące wrażenie świadomego rozmówcy.

ChatGPT cieszy się rosnącą popularnością od momentu uruchomienia 30 listopada ubiegłego roku.

Dzięki wirusowemu rozwojowi w mediach społecznościowych projekt zyskał pierwszy milion użytkowników w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Projekty związane ze sztuczną inteligencją stanowią do 10% wszystkich inwestycji venture capital. Według Crunchbase w 2022 roku w branżę zainwestowano około 70 miliardów dolarów.

Outsourcing kodu

ChatGPT może tworzyć kod oprogramowania na żądanie, w tym w języku Solidity, który jest używany w aplikacjach i inteligentnych kontraktach w ekosystemie Ethereum.

Deweloperzy już wykorzystują możliwości bota do wyszukiwania błędów w kodzie i testowania go.

ChatGPT może doprowadzić kod grupy deweloperów do wspólnego standardu, co jest szczególnie istotne w przypadku projektów blockchain, z których niektóre obejmują dziesiątki uczestników.

Istnieją przykłady pełnoprawnych aplikacji stworzonych w ChatGPT przy użyciu zwykłych zapytań tekstowych przez osoby, które nigdy nie zajmowały się programowaniem.

Przemawiając do Fortune Magazine, kanadyjski deweloper Tomiwa Odemidan powiedział, że otrzymał kod w pełni działającego portfela kryptowalutowego od ChatGPT, a także prezentację i samouczek dla użytkowników.

Gdy w kodzie znaleziono błędy, bot „grzecznie przepraszał” i poprawiał je.

Społeczność kryptowalutowa znalazła różne sposoby na powierzenie pracy chatbotowi.

Łącząc kod stworzony przez ChatGPT i obrazy, które są generowane przez inne sieci neuronowe, otrzymujesz kompletne kolekcje NFT.

A wskazówki bota dotyczące tego, jak promować je w sieciach społecznościowych, pomagają stworzyć wokół nich zainteresowanie.

Zasobni użytkownicy ChatGPT używają go do znajdowania błędów i luk w kodzie projektów blockchain z programem bounty.

Platforma Immunefi odrzuciła już co najmniej 15 prób nagrodzenia osób, które podały pracę bota jako własną.

Projekt zarządza funduszem o wartości 135 milionów dolarów. Ma on na celu opłacenie „hakerów białych kapeluszy”, którzy znajdują luki w zdecentralizowanych platformach finansowych (DeFi).

Według jej przedstawicieli, mimo pierwszego wrażenia, wiele raportów generowanych przez ChatGPT było „pięknie napisanymi bzdurami”.

Wzrost liczby tokenów

Istnieją inne scenariusze zastosowania ChatGPT w kryptosferze. Ale co ciekawe, zaplecze informacyjne i popularność projektu przejawiły się zauważalnie tam, gdzie nie jest on w żaden sposób bezpośrednio zaangażowany.

Tokeny projektów blockchain związanych w taki czy inny sposób z rozwojem sztucznej inteligencji zyskują na wartości od początku stycznia.

I często reagują ostrymi wzrostami kursu, gdy w mediach pojawiają się informacje o OpenAI.

Co najmniej dziewięć monet, zjednoczonych wspólną „narracją” wokół AI, odnotowało w ciągu tygodnia zyski przekraczające 50%.

Token SingularityNET (AGIX) wzrósł o 18%, gdy pojawiły się informacje o planach Microsoftu dotyczących inwestycji w OpenAI.

Tydzień później cena tokena podwoiła się. W momencie publikacji tego artykułu AGIX jest wart około 20 centów, według CoinMarketCap.

W okresie świąt noworocznych moneta nie zyskała więcej niż 5 centów.

Token Fetch.ai (FET) zyskał 80% w ciągu tygodnia.

Podczas gdy monety z The Graph (GRT), Ocean Protocol (OCEAN), Cortex (CTXC) i inne aktywa AI & Big Data również odnotowały znaczące wzrosty o dziesiątki procent.

Wśród znacznego wzrostu ich wolumenów handlowych, główna giełda kryptowalutowa Binance ogłosiła uruchomienie wieczystych kontraktów terminowych na AGIX i FET z dźwignią do 15x.

Rozwijając pomysł „narracji” rynku kryptowalut wokół sztucznej inteligencji, członkowie społeczności szukają nowych wyzwalaczy informacji, które ich zdaniem mogą wpłynąć na ceny aktywów.

Niektóre mało płynne tokeny z tej samej kategorii gwałtownie zyskują na cenie.

Cena tokena Image Generation AI (IMGNAI), który pozwala SI tworzyć obrazy w stylu anime, wzrosła prawie 7 razy w ciągu tygodnia.

Deweloperzy w tej dziedzinie muszą jeszcze udowodnić rentowność i pokazać produkt, który spełnia obietnice twórców.

W okresie silnego hype-u rynkowego monetom złapanym w „narrację” może wystarczyć sama wzmianka o poszczególnych technologiach w roadmapach i materiałach promocyjnych.

Algorytmy dla projektów, których aktywa mocno wzrosły na wartości, mogą rzeczywiście wykorzystywać sztuczną inteligencję. Ale ich model ekonomiczny musi dodatkowo uzasadniać popyt na tokeny.

„Mylące wrażenie”

Na pytanie ChatGPT, jak dokładnie technologia blockchain może być zastosowana do AI, bot odpowiada:

„Można ją wykorzystać do stworzenia „zdecentralizowanych platform do nauki podobnych modeli językowych lub do systemów tłumaczenia języka”.

Według chatbota takie platformy mogłyby zaoferować użytkownikom zwiększone bezpieczeństwo i przejrzystość.

A także ułatwić dzielenie się zasobami między organizacjami i deweloperami.

Ponadto technologię blockchain można wykorzystać do tworzenia zdecentralizowanych sieci przechowywania i przetwarzania danych.

Które można wykorzystać następnie do uczenia się i ulepszania modeli AI.

Coś podobnego proponuje wspomniany już Ocean Protocol, którego twórcy twierdzą, że tworzą „nową gospodarkę danych”.

Na pytanie chatbota, co oznacza decentralizacja w kontekście jego pracy, ChatGPT odpowiada, że:

„Jego platforma opiera się na „zdecentralizowanej sieci, takiej jak blockchain”.

Oznacza to, że jego zasoby „nie są kontrolowane przez jeden podmiot lub organizację”.

Założyciel OpenAI Sam Altman twierdzi, że technologia ChatGPT może dawać „zwodnicze wrażenie wielkości”. Dodając następnie, że jest to tylko „wstępny pogląd na postęp”. Na razie, jak mówi, „błędem byłoby poleganie na nim w sprawach ważnych”.

Ocena post
FILARYKRYPTOWALUT.PL