STRONA GŁÓWNA - 3 PRZYPADKI UŻYCIA BLOCKCHAIN POZA KRYPTOGRAFIĄ

3 PRZYPADKI UŻYCIA BLOCKCHAIN POZA KRYPTOGRAFIĄ

Blockchainy są zdecentralizowane, przejrzyste i zwiększają przepustowość całej sieci, dając użytkownikom pełną kontrolę nad ich danymi.

Przypadki użycia tej technologii w ostatnich latach rozszerzyły się daleko poza kryptowaluty.

A wiele branż wykorzystuje ją w różnych dziedzinach, w tym w opiece zdrowotnej, logistyce i usługach finansowych.

Co ważniejsze, dają one użytkownikom możliwość kontrolowania swoich aktywów, w tym danych, bez konieczności polegania na stronach trzecich.

Wraz z rozwojem Blockchain, firmy na całym świecie pracują nad znalezieniem najlepszych sposobów wdrożenia technologii do szeregu zastosowań.

Opieka zdrowotna na blockchainie

Dokumentacja medyczna od dawna jest uważana za prerogatywę klinicystów lub dostawców opieki zdrowotnej na całym świecie.

W 2020 r. w Argentynie ujawniono bazę danych, która zawierała wrażliwe informacje, takie jak rządowe dowody osobiste i numery identyfikacyjne podatników, dotyczące ponad 115 000 osób zakażonych koronawirusem.

Incydent ten zainspirował firmę ShelterZoom do opracowania rozwiązania chroniącego dane medyczne pacjentów przed podobnymi cyberatakami w przyszłości.

Firma stworzyła dostawcę oprogramowania do inteligentnych dokumentów jako usługi i nawiązała współpracę z prywatnym szpitalem.

Tak, aby zapewnić pacjentom pełną własność i kontrolę nad dokumentacją medyczną.

„Każdy rekord pacjenta jest tokenizowany, co oznacza, że klucz prywatny jest dołączony do każdego rekordu online” — powiedział prezes ShelterZoom, Chao Cheng-Shorland.

Poprzez oparte na blockchainie rozszerzenie lub aplikację mobilną, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do paneli dokumentacji medycznej i wykonać wszystkie niezbędne operacje w dowolnym momencie.

Pozwala to również pacjentom śledzić załączniki do wiadomości e-mail i cofać dostęp, niezależnie od tego, czy odbiorca otworzył wiadomość.

Wykonawca wyjaśnił, że przenosząc prowadzenie dokumentacji do ekosystemu blockchain, dostawcy i pacjenci mogą mieć natychmiastowy dostęp do dokumentacji medycznej.

Zamiast czekać na dostarczenie lub przefaksowanie dokumentacji papierowej.

W wyniku współpracy ponad 300 000 pacjentów ma obecnie dostęp do aplikacji Web3, a w planach jest rozszerzenie usługi na innych dostawców usług medycznych w Argentynie.

Własność danych

W ciągu kilkudziesięciu lat od pojawienia się Internetu dane stały się cennym zasobem.

W przeszłości użytkownicy udostępniali swoje dane osobowe za darmo stronom internetowym i usługom online.

I nie otrzymywali z tego tytułu żadnych korzyści finansowych, podczas gdy firmy te często sprzedawały ich dane osobowe osobom trzecim.

Jednak dzięki Web3 użytkownicy mogą ponownie przejąć kontrolę nad własnymi danymi i zdecydować o ich monetyzacji dla własnych korzyści.

Dimo to zdecentralizowany protokół danych transportowych, który umożliwia użytkownikom tworzenie zweryfikowanych zapisów danych o pojazdach.

Właściciele mogą dzielić się tymi informacjami prywatnie z aplikacjami, co pozwala im negocjować lepsze stawki ubezpieczeniowe i finansowe.

Osoby polecające i uczestniczące w sieci są nagradzane własnym tokenem DIMO.

„Niezależnie od tego, czy chodzi o NFT, czy o gry, im więcej technologii blockchain jest wykorzystywanych poza handlem i spekulacją, tym bardziej spodziewamy się, że konsumenci szerzej zrozumieją wartość tej technologii.

Chcemy dotrzeć do miejsca, w którym konsumenci wybierają kryptotechnologię bez zastanowienia.

A to dzięki skupieniu się na najlepszych przypadkach użycia.” — Alex Felix, główny oficer inwestycyjny w CoinFund.

Felix uważa, że autorskie projekty skoncentrowane na danych zastąpią ciasteczka w reklamie i staną się podstawą personalizacji.

„Web3 pozwala użytkownikom na monetyzację ich własnych danych.

A konsumenci skorzystają materialnie z tej fundamentalnej innowacji możliwej dzięki technologii blockchain” — powiedział.

Luksus zamienia się w blockchain

Konsorcjum Aura Blockchain powstało, aby umożliwić klientom luksusowych marek weryfikację autentyczności produktów.

Na przykład dzięki partnerstwu z Aura Prada umożliwia klientom śledzenie biżuterii ze złota i diamentów pochodzących z recyklingu.

Zapewniając ich autentyczność i przejrzystość na każdym etapie produkcji.

Wśród innych członków konsorcjum znajdują się takie marki LVMH jak Louis Vuitton i Christian Dior.

Grupa oferuje swoim klientom certyfikat diamentu z Aury, który przechowuje cechy każdego kamienia, jego pochodzenie i drogę.

Identyfikowalność, zwłaszcza w przypadku diamentów, od dawna stanowi problem dla przemysłu jubilerskiego.

Który to stara się zapewniać, że sprzedawane są wyłącznie diamenty wolne od konfliktów.

Aura jest oparta na blockchainie Ethereum i korzysta z Microsoft Azure.

Natomiast inteligentne kontrakty i infrastrukturę blockchain projektu opracowało ConsenSys.

Wśród innych finansujących są także Mercedes-Benz i Cartier.

Ocena post